Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων

Το Γυμνάσιο Λούρου θα συμμετάσχει στην Πιλοτική Περίοδο του Επιμορφωτικού  Προγράμματος: Εγγραμματισμός στην ψυχική υγεία. Η Πρωτοβουλία για την Ψυχική Υγεία Παιδιών και Εφήβων (CAMHI – https://camhi.gr/el/) είναι ένα πενταετές  πρόγραμμα αφιερωμένο στην ενίσχυση των δυνατοτήτων των παρόχων υπηρεσιών ψυχικής υγείας στον δημόσιο τομέα, στην αύξηση της πρόσβασης σε ποιοτική φροντίδα και τελικά στη βελτίωση της συνολικής ψυχικής υγείας των νέων σε εθνικό επίπεδο. Επικυρωμένα από τον νόμο αριθ. 5015/2023, τα πολύπλευρα προγράμματα της Πρωτοβουλίας υλοποιούνται στο πλαίσιο της σύμπραξης δημόσιου και ιδιωτικού τομέα μεταξύ του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) και του ελληνικού κράτους μέσω της Παγκόσμιας Πρωτοβουλίας Υγείας του ΙΣΝ, με την υποστήριξη του Child Mind Institute της Νέας Υόρκης και του Ελληνικού Υπουργείου Υγείας.

Στο επίκεντρο της Πρωτοβουλίας βρίσκεται η ανάπτυξη και εφαρμογή πολιτισμικά προσαρμοσμένων προγραμμάτων ενημέρωσης και επιμόρφωσης με στόχο την ευαισθητοποίηση σχετικά με την ψυχική υγεία και την μείωση της δυσφορίας που βιώνουν τα παιδιά και οι έφηβοι στην Ελλάδα, εξαιτίας των δυσκολιών ψυχικής υγείας. Η συνεργασία  με τα ελληνικά σχολεία κατέχει ζωτικό ρόλο στην Πρωτοβουλία. Έχει αναπτυχθεί ένα εξειδικευμένο επιμορφωτικό πρόγραμμα που απευθύνεται στους εργαζόμενους στην Εκπαίδευση, σχεδιασμένο να τους εφοδιάσει με τις γνώσεις, τις τεχνικές και τα εργαλεία που είναι απαραίτητα για την αντιμετώπιση των προκλήσεων ψυχικής υγείας και παιδικής προστασίας στο σχολικό περιβάλλον, αλλά και να φροντίσουν αποτελεσματικότερα τον εαυτό τους.

Η πιλοτική περίοδος περιλαμβάνει 6 τρίωρες εβδομαδιαίες συναντήσεις. Η ομάδα συμμετεχόντων απαρτίζεται από τους/ τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Η επιμόρφωση θα διεξάγεται μετά τη λήξη του πρωινού σχολικού ωραρίου, διαδικτυακά και θα αρχίσει την Τρίτη  14 Μαΐου 2024.

Η συμμετοχή κάθε σχολείου είναι ανεκτίμητης αξίας για την Πρωτοβουλία και  συμβάλλει καθοριστικά στην περαιτέρω βελτίωση του προγράμματος, ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες των εκπαιδευτικών σε όλη την Ελλάδα.

2023-CAMHI-brochure-12x23cm-FINAL