Διήμερη εκδρομή στη θεσσαλονίκη

Στα πλαίσια του προγράμματος “Ας γίνουν οι αναμνήσεις λουλούδια…- Πρόγραμμα Crocus” , οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε από το σχολείο μας 2ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη από τις 5 ως τις 6 Μαρτίου 2024 με τη συμμετοχή 34 μαθητών κα 3 συνοδών καθηγητών του σχολείου. Κατά την επίσκεψή τους στη θεσσαλονίκη, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στο Εβραϊκό μουσείο Θεσσαλονίκης, να γνωρίσουν από κοντά τις συλλογές που αυτό διαθέτει, όπως τις Επιτύμβιες πλάκες από το κατεστραμμένο Ισραηλιτικό Νεκροταφείο, τα οικοδομικά μέλη από συναγωγές που κατεδαφίστηκαν από τις γερμανικές αρχές κατοχής, διάφορα θρησκευτικά αντικείμενα, καθώς παλαιά και σπάνια βιβλία στην εβραϊκή γλώσσα, οικογενειακά κειμήλια, κετουμπότ, δημόσια και ιδιωτικά έγγραφα σχετικά με το Β.Β.Π., ιδιωτικές επιστολές, ενδυμασίες (19ος και 20ος αι.), υφάσματα, τραπεζομάντιλα, βιβλία καθώς και βιβλιάρια τραπεζικών καταθέσεων. Κατόπιν, επισκέφτηκαν την Συναγωγή Γιαντ Λεζικαρόν, η οποία εγκαινιάστηκε το 1984 και είναι αφιερωμένη στη μνήμη των θυμάτων του ολοκαυτώματος.

Την επόμενη ημέρα περπάτησαν στα πλακόστρωτα δρομάκια της Άνω πόλης της Θεσσαλονίκης, περιηγήθηκαν σε ένα μεγάλο μέρος των Βυζαντινών τειχών που την περικύκλωναν και θαύμασαν την καταπληκτική παροναμική θέα της πόλης και της θάλασσας. Τέλος, οι μαθητές προσκύνησαν στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου τα λείψανα του Αγίου, πολιούχου της Θεσσαλονίκης και κατέβηκαν στις κατακόμβες που υπάρχουν κάτω από τον ναό, μεταξύ των οποίων είναι και η αίθουσα φυλάκισης του Αγίου.