Επιμορφωτική δράση  της Πολιτικής Προστασίας και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.

Την Δευτέρα 4-3-2024 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Γυμνασίου Λούρου δράση ενημέρωσης των μαθητών/τριών περί αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών. Η δράση του Αυτοτελούς Τμήματος Πολιτικής Προστασίας ΠΕ Πρέβεζας και της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, στόχο έχει την ενημέρωση των μαθητών σε θέματα έκτακτης ανάγκης και συμβάντων από ενδογενείς ή εξωγενείς παράγοντες. Η δράση οργανώθηκε για την προαγωγή της ασφάλειας των μαθητών πριν, στην εξέλιξη και μετά το τέλος ενός συμβάντος έκτακτης ανάγκης, όπως είναι ένας σεισμός στη σχολική μονάδα.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου ευχαριστούν για την εμπεριστατωμένη ενημέρωση την κα Ελευθερία Μπάσιου, την κα Αθηνά Νίτσα, τον κ. Διαμάντη Νίκο  και τον κ. Μπεκιάρη Κων/νο που εκπαίδευσαν τους μαθητές/τριες ως προς τις ενέργειες που πρέπει να προβούν σε περίπτωση σεισμού, πλημύρας και άλλων επικίνδυνων καιρικών φαινομένων.