VIII. Μεταφορά μαθητών

Η μεταφορά των μαθητών/τριών γίνεται είτε με τα λεωφορεία, είτε με ταξί όταν επιβάλλεται, είτε από τους ίδιους τους γονείς και κηδεμόνες. Η ασφαλής και έγκαιρη μετακίνηση των μαθητών/τριών προς και από το σχολείο σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς αποτελεί στόχο του σχολείου.

Μεταφορά με σχολικά λεωφορεία

Η διεύθυνση του σχολείου φροντίζει τη μετακίνηση των μαθητών/τριών σε συνεργασία με την Π.Ε. Πρέβεζας. Τα δρομολόγια και οι συγκεκριμένες στάσεις μεταφοράς των μαθητών/τριών οριστικοποιούνται και ανακοινώνονται στην αρχή του διδακτικού έτους και ισχύουν μόνο για το συγκεκριμένο σχολικό έτος. Το Σχολείο διατηρεί το δικαίωμα τροποποίησης των δρομολογίων ή των στάσεων κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, αν αυτό κριθεί απαραίτητο. Για την ομαλή λειτουργία των δρομολογίων οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών έχουν την υποχρέωση και την ευθύνη να φροντίζουν ώστε τα παιδιά τους να βρίσκονται έγκαιρα στο λεωφορείο – τουλάχιστον πέντε λεπτά νωρίτερα στην καθορισμένη στάση και ώρα. Ως εκ τούτου, η συνέπεια σε καθημερινή βάση αποτελεί δείγμα σεβασμού και διευκολύνει την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Όταν ο/η μαθητής/τρια απουσιάζει από το σχολείο, φροντίζει ο/η ίδιος/α να του/της παραδίδονται τα μαθήματά του/της από συμμαθητή/τρια του/της.

Ασφάλεια και συμπεριφορά μαθητών/τριών στο λεωφορείο

Οι μαθητές/τριες που χρησιμοποιούν το λεωφορείο οφείλουν να σέβονται τους κανόνες χρήσης του, για τους οποίους ενημερώνονται τόσο κατά την έναρξη όσο και κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και να επιδεικνύουν αποδεκτές συμπεριφορές. Συμπεριφορές που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των μαθητών/τριών και χαρακτηρίζονται από έλλειψη ευγένειας και σεβασμού ελέγχονται από τη διεύθυνση του σχολείου.

Συγκεκριμένα:

• Μέσα στο λεωφορείο οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να αλλάζουν μόνοι τους θέσεις και πρέπει να κάθονται εκεί, όπου κάθισαν αρχικά, φορώντας πάντα τη ζώνη ασφαλείας.
  • Για λόγους ασφαλείας δεν επιτρέπεται μέσα στο λεωφορείο το φαγητό, τα αναψυκτικά, το νερό, οι τσίχλες καθώς επίσης δεν επιτρέπεται οι μαθητές/τριες να έχουν στυλό, μολύβια, παιχνίδια και αιχμηρά αντικείμενα εκτός της σχολικής τους τσάντας. Η συμπεριφορά των μαθητών/τριών στο λεωφορείο αποτελεί προέκταση της σχολικής τους ζωής και οι ίδιοι έχουν την ευθύνη για την αποφυγή εντάσεων κατά τη διεξαγωγή του δρομολογίου.