VII. Διαδικασίες ενημέρωσης μαθητών, γονέων και κηδεμόνων

Η ενημέρωση μαθητών, γονέων και κηδεμόνων γίνεται μέσω των ακόλουθων τρόπων:

• Ιστοσελίδα του Σχολείου.
  • Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.
  • Τηλεφωνικά

Οι γονείς-κηδεμόνες ενημερώνονται από τους/τις εκπαιδευτικούς τακτικά στη διάρκεια του σχολικού έτους. Κάθε μέλος του διδακτικού προσωπικού ορίζει πρωινές ώρες ημερών, που αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου και γνωστοποιούνται μέσω του Διευθυντή στους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών, κατά τις οποίες δέχεται όσους γονείς-κηδεμόνες επιθυμούν να το συναντήσουν. Είναι αυτονόητο ότι, όταν υπάρχει ανάγκη, το σχολείο επικοινωνεί τηλεφωνικά με τους γονείς-κηδεμόνες αλλά και οι γονείς-κηδεμόνες μπορούν να ζητήσουν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με τη Διεύθυνση ή συγκεκριμένους εκπαιδευτικούς. Οι γονείς-κηδεμόνες υποχρεούνται να ενημερώσουν το σχολείο για τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ( e-mail) στην οποία επιθυμούν να ενημερώνονται.