Χρήση Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. (Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής)

Οι μαθητές/τριες είναι υπεύθυνοι/ες για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιούν, όσον αφορά στη σωστή χρήση, την αρτιότητα και την καθαριότητα. Οφείλουν:

• να εισέρχονται στον χώρο χωρίς φαγώσιμα και ποτά.
  • να κάθονται στις θέσεις που τους έχουν οριστεί χωρίς να μετακινούνται σε άλλες θέσεις εργασίας.
  • να θέτουν σε λειτουργία τους υπολογιστές και να προβαίνουν σε οποιαδήποτε ρύθμιση μόνο μετά από οδηγία του/της υπεύθυνου/ης εκπαιδευτικού.
  • να χρησιμοποιούν μόνο τον εξοπλισμό, ο οποίος αντιστοιχεί στη θέση εργασίας τους και χωρίς να μετακινούν ή να μεταφέρουν το υλικό αυτό εντός ή εκτός του εργαστηρίου.
  • να χρησιμοποιούν μόνο εκείνα τα μέσα αποθήκευσης δεδομένων που παρέχονται από τον/την εκπαιδευτικό.
  • να μην ανακαλούν λογισμικό από το διαδίκτυο, ούτε να κάνουν χρήση ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εκτός κι αν αυτά αποτελούν πιστοποιημένο εκπαιδευτικό λογισμικό κι έχουν εγκριθεί από τον/την υπεύθυνο/η εκπαιδευτικό.
  • να μην χρησιμοποιούν εφαρμογές οι οποίες αναζητούν πειρατικό λογισμικό σε ομότιμα δίκτυα διαμοιρασμού αρχείων.
  • να μην γράφουν επί των μηχανημάτων και των θρανίων.
  • να μην προκαλούν θόρυβο που δυσχεραίνει την εργασία των άλλων χρηστών του εργαστηρίου.
  • να μεταχειρίζονται τον κωδικό πρόσβασης αν τους παρέχεται από το Σχολείο για μία σειρά υπηρεσιών (e-mail, Moodle, Domain κλπ) ως απόρρητο και αυστηρά προσωπικό.