Χρήση Βιβλιοθήκης

Η Σχολική Βιβλιοθήκη (περίπου 6000 τίτλοι και Η/Υ), λειτουργεί ως προέκταση της σχολικής αίθουσας, άρρηκτα συνδεδεμένη με τον υπόλοιπο σχολικό οργανισμό, με αποστολή την εξυπηρέτηση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών αναγκών της σχολικής κοινότητας. Σκοπός είναι να έρθει το παιδί κοντά στη λογοτεχνία, αλλά και να το βοηθήσει στην ενημέρωσή του πάνω σε θέματα ειδικά και εγκυκλοπαιδικά, δημιουργώντας μια κουλτούρα φιλαναγνωσίας.

Η Βιβλιοθήκη λειτουργεί ως σημείο πρόσβασης στην πληροφορία που αναζητεί ο μαθητής/τρια και σαν εργαστήριο άσκησης στην κριτική σκέψη που απαιτεί η σύγχρονη κοινωνία. Καθώς η εκπαιδευτική αποστολή του σχολείου επιβάλλει την απρόσκοπτη και ελεύθερη αναζήτηση της γνώσης από τον μαθητή/τρια, η Βιβλιοθήκη αποτελεί μέσο και ακρογωνιαίο λίθο αυτής της διαδικασίας. Ορίζεται υπεύθυνος/η εκπαιδευτικός στην αρχή κάθε σχολικής χρονιάς με σκοπό την αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών της βιβλιοθήκης. Οι επισκέψεις στη Βιβλιοθήκη πραγματοποιούνται α) σε επίπεδο τάξης και β) σε ατομικό επίπεδο. Οι μαθητές/τριες οφείλουν να σέβονται και να ακολουθούν τους κανόνες χρήσης της βιβλιοθήκης.

Κανόνες Χρήσης Βιβλιοθήκης:

• Eισέρχονται στη βιβλιοθήκη χωρίς τρόφιμα και ποτά.
  • H είσοδός τους στον χώρο γίνεται με ήρεμο τρόπο. Όση ώρα βρίσκονται μέσα στον χώρο τηρούν την ησυχία.
  • Aναζητούν το υλικό που τους ενδιαφέρει στα ράφια της βιβλιοθήκης, καθώς η πρόσβασή τους στη συλλογή της βιβλιοθήκης είναι ελεύθερη.
  • Zητούν τη βοήθεια του/της υπεύθυνου, αν ψάχνουν έναν συγκεκριμένο τίτλο και δεν τον βρίσκουν.
  • Ακολουθούν σειρά προτεραιότητας στον δανεισμό. Ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του και οφείλει να επιστρέψει το βιβλίο εντός 14ημερών.
  • Το πληροφοριακό υλικό της συλλογής (λεξικά, εγκυκλοπαίδειες κ.α.) δεν προβλέπεται να δανείζονται, παρά επιτρέπεται η επιτόπια χρήση.
  • Είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν ή που έχουν δανειστεί. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται.
  • Αντικαθιστούν βιβλίο, το οποίο χάθηκε ή καταστράφηκε ενώ βρισκόταν στην κατοχή τους.
  • Αφήνουν με τάξη σε χώρο που υποδεικνύεται από τον/την υπεύθυνο τα βιβλία που επιστρέφουν, χωρίς να τα ανατοποθετούν μόνοι τους στα ράφια.
  • Παραδίδουν αυτοπροσώπως στον/στην υπεύθυνο το βιβλίο που έχουν δανειστεί, για να έχουν το δικαίωμα άλλου δανεισμού.
  • Σέβονται τον εξοπλισμό, τον χώρο της βιβλιοθήκης και όλους τους παραπάνω όρους για να διατηρούν την ιδιότητά τους ως μέλη της βιβλιοθήκης.