Σχολικές Εκδρομές

Οι σχολικές εκδρομές είναι η οργανωμένη από το σχολείο ομαδική μετάβαση σε τόπους που βρίσκονται σε μικρή ή μεγάλη απόσταση από τη σχολική μονάδα με χαρακτήρα κοινωνικοποιητικό, ψυχαγωγικό, παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό. Συνδυάζουν τη μάθηση και ενημέρωση με τη διασκέδαση, την «απόδραση» από τη ρουτίνα του σχολείου και τη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ μαθητών/τριων και μαθητών/τριων – εκπαιδευτικών, που θεωρούνται σημαντικά για την πιο ομαλή και δημοκρατική λειτουργία των σχολικών μονάδων. Παράλληλα, πολλαπλές πηγές πληροφόρησης και εκπαίδευσης, εκτός των φυσικών συνόρων του σχολείου, ενσωματώνονται στην καθημερινή λειτουργία του. Οι σχολικές εκδρομές εγκρίνονται από τους Συλλόγους των Διδασκόντων εκπαιδευτικών ή/και από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κατά περίπτωση και κατά τα προβλεπόμενα από την εκπαιδευτική νομοθεσία.

Διακρίνονται σε:

• Σχολικούς περιπάτους: Πραγματοποιούνται κατά τη διάρκεια του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου, δεν υπερβαίνουν τους πέντε (5) συνολικά κατά έτος και δε γίνονται περισσότεροι από έναν (1) μέσα στον ίδιο μήνα.
  • Διδακτικές επισκέψεις: Διδακτικές επισκέψεις των μαθητών/τριών, διάρκειας μίας ή περισσότερων σχολικών ωρών, είναι δυνατό να γίνονται προγραμματισμένα σε χώρους επιστημονικής, ιστορικής, θρησκευτικής και πολιτιστικής αναφοράς, σε μονάδες παραγωγής, αξιοθέατα κ.τ.λ.
  • Εκπαιδευτικές εκδρομές: Πραγματοποιείται μία (1) ημερήσια εκδρομή, χωρίς διανυκτέρευση, οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος και πολυήμερες εκδρομές όπως προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία.

Για όλες τις εκδρομές, εκτός των σχολικών περιπάτων, απαιτείται έγγραφη συναίνεση του γονέα ή κηδεμόνα. Για τους σχολικούς περιπάτους χωρίς χρήση μεταφορικού μέσου, σε περίπτωση μη συμμετοχής των μαθητών/τριών καταχωρούνται τόσες απουσίες όσες οι ώρες του ωρολογίου προγράμματος της ημέρας.