ΙV. Παραμονή στο σχολείο

• Οι μαθητές/τριες πρέπει να εισέρχονται στην τάξη αμέσως μόλις χτυπήσει το κουδούνι. Με τη λήξη της κάθε διδακτικής ώρας, ο/η εκπαιδευτικός φροντίζει για την ομαλή αποχώρηση των μαθητών/τριων και εξέρχεται από την αίθουσα κλειδώνοντας την πόρτα.
  • Εφόσον εισέλθει ο διδάσκων/σκουσα στην αίθουσα διδασκαλίας δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανέναν (μαθητή/τρια).
  •  Οι θέσεις των μαθητών/τριών μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας καθορίζονται σε συνεργασία με τον υπεύθυνο καθηγητή του τμήματος. Αλλαγή θέσης επιτρέπεται μετά από συνεννόηση με τον διδάσκοντα/ουσα καθηγητή/τρια.
  • Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων κανένας μαθητής/τρια, από τους προσελθόντες στο σχολείο, δεν επιτρέπεται να απουσιάζει αδικαιολόγητα από την αίθουσα διδασκαλίας
  •  Δεν επιτρέπεται η κατανάλωση φαγητού, καφέ και αναψυκτικού στην αίθουσα διδασκαλίας, ενώ η κατανάλωση νερού επιτρέπεται μόνο αφού ζητηθεί άδεια από τον διδάσκοντα/ουσα.