Ι. Διδακτικό ωράριο

• Η έναρξη, η λήξη, η διάρκεια μαθημάτων του υποχρεωτικού προγράμματος και τα διαλείμματα καθορίζονται από σχετική απόφαση του ΥΠΑΙΘ και ανακοινώνονται στην ιστοσελίδα του Σχολείου.
  • Το διδακτικό έτος ορίζεται από την 1η Σεπτεμβρίου κάθε έτους και λήγει την 30η Ιουνίου του επόμενου έτους.
  • Κατά την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων τελείται αγιασμός και δίνονται οδηγίες για θέματα που αφορούν στην εφαρμογή του ωρολογίου προγράμματος μαθημάτων και στη λειτουργία εν γένει του Σχολείου. Από την επόμενη ημέρα εφαρμόζεται το προβλεπόμενο διδακτικό ωράριο και το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα.
  • Οι ώρες διδασκαλίας είναι 33 ώρες την εβδομάδα (τρία 7ωρα  και  δύο 6ωρα) για τις Α΄ και Β΄ τάξεις και 34 ώρες την εβδομάδα (τέσσερα 7ωρα  και  ένα 6ωρο) για τη Γ΄ τάξη.
  • Το διδακτικό έτος χωρίζεται σε δύο τετράμηνα:
  1. Α΄ τετράμηνο:  11 Σεπτεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου
  2.  Β΄ τετράμηνο:  21 Ιανουαρίου έως τη λήξη των μαθημάτων
  • Παρατίθενται οι διακοπές, οι αργίες και οι εορταστικές εκδηλώσεις, όπως ορίζονται από το Υπουργείο Παιδείας. Τα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δεν λειτουργούν:
    • Τα Σάββατα και τις Κυριακές
    • Την 28η Οκτωβρίου (εθνική εορτή)
    • Από 24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου (διακοπές Χριστουγέννων)
    • Την Καθαρή Δευτέρα
    • Την 25 Μαρτίου (εθνική εορτή)
    • Από τη Μ. Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή της Διακαινησίμου (διακοπές Πάσχα)
    • Την 1η Μαΐου
    • Την εορτή του Αγίου Πνεύματος
    • Από 01 Ιουλίου μέχρι 31 Αυγούστου (θερινές διακοπές). Μία ημέρα την εβδομάδα και συγκεκριμένα κάθε ΠΕΜΠΤΗ το σχολείο είναι ανοικτό.
    • Την ημέρα της εορτής του Πολιούχου της έδρας του σχολείου.
  • Τα μαθήματα ενδέχεται να διακοπούν με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ή άλλων αρμόδιων επ’ αυτών κρατικών φορέων, για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών και απρόβλεπτων καταστάσεων και γεγονότων.